סוכות נחלים, סוכות ירושלים ואחרות – מהי בעצם סוכה כשרה?

בשוק המקומי קיימות מספר חברות המציעות פתרונות לחג הסוכות, כגון סוכות נחלים עם מסגרת ברזל או סוכות ירושלים עם רצועות לבוד, וזאת תחת שמות שונים בהתאם לחברה המשווקת. על המוצרים האלו לתת מענה למצוות ולהלכות החג שעוסקות בין היתר בזמן ההקמה, גודלה של הסוכה, בנייה תחת אילנות או פרגולות, סכך כשר, תליית קישוטים, חומרים לדפנות, ועוד. בשורות הבאות נבחן מספר היבטים הקשורים להלכות הקמת סוכה.

זמן בניית הסוכה

על פי ההלכה, אם בניתם סוכה למען מצוות סוכה ואפילו זמן רב לפני החג, הרי שהיא כשרה. יחד עם זאת, אם היא נבנתה כבר בשנה שעברה לקראת סוכות הרי שההכנה הראשונה בטלה, אך אין המשמעות שצריך לפרקה אלא לחדש בה דבר מה, כמו למשל תוספת סכך על הקיים. מצד שני, אם לא בניתם אותה במפורש למען מצוות סוכה שלושים יום ומעלה לפני החג, ואפילו היא כשרה למצווה, הרי שעליכם לחדש בה דבר מה, ומאידך אם טרם חלפו שלושים יום עד החג הרי שאינכם צריכים לחדש בה דבר. חשוב לציין כי דברים אלו שרירים לגבי סוכות שנבנו לצורך הצללה, ולא למטרות אחרות כמו אחסון, ובמידה שהסוכה נבנתה למטרה שאינה הצללה הרי שיש להניח מחדש את הסכך ולהגביה אותה כדי להכשירה. מעבר לכך, הזמן הטוב ביותר לפי ההלכה הוא להתחיל לבנות את הסוכה כבר ביום שאחרי יום הכיפורים, אם כי ניתן להקימה גם בשאר הימים שקודמים לחג ואף בחול המועד, אך לא ביום טוב.

מהו גודל הסוכה המותר לפי ההלכה

על הסוכה להיות עשויה משלוש דפנות שעליהן יש סכך. הגודל המינימאלי של המבנה הוא 70X70 (אורך ורוחב) על פי הגישה החמירה או 56X56 על פי הגישה המקלה. מאידך, אין הגבלה על הגודל המקסימאלי של הסוכה. בנוסף, גובהה של הסוכה צריך להיות לפחות 80 ס”מ לפי הגישה המקלה ולכל היותר עד כ- 9.6 מטרים מהקרקעית שלה ועד הסכך.

למידע נוסף והזמנות

הסוכות שלנו עומדות בכל דרישות ההלכה וזכו לאישוריהם של גופים מוכרים ובולטים בישראל. ניתן להזמינן ביחד עם סכך כשר ואביזרים נלווים באמצעות אתר האינטרנט. כמו כן, באפשרותכם לקבל מידע נוסף ולבצע הזמנות על ידי פנייה אל סוכות הדר בטלפון 072-2133333.

 

מוצרים קשורים