אודות סוכות הדר הלכות סוכה כשרה שאלות נפוצות לסוכות לנצח אחריות לסוכה המלצות לרכישת סוכות הדר מאמרים על קניית סוכה וסכך לנצח סוכות לעסקים משלוחים לסוכות לנצח ולסכך לסוכה הגדלת סוכה לנצח קטלוג סוכות הדר עמוד מחירון סוכות המלא
סוכות בירושלים

סוכות נחלים, סוכות ירושלים ואחרות – מהי בעצם סוכה כשרה?

מאת: סוכות הדר קטגוריה: במבוקים/לטות לסוכה 05.2016

בשוק המקומי קיימות מספר חברות המציעות פתרונות לחג הסוכות, כגון סוכות נחלים עם מסגרת ברזל או סוכות ירושלים עם רצועות לבוד, וזאת תחת שמות שונים בהתאם לחברה המשווקת. על המוצרים האלו לתת מענה למצוות ולהלכות החג שעוסקות בין היתר בזמן ההקמה, גודלה של הסוכה, בנייה תחת אילנות או פרגולות, סכך כשר, תליית קישוטים, חומרים לדפנות, ועוד. בשורות הבאות נבחן מספר היבטים הקשורים להלכות הקמת סוכה.

 

זמן בניית הסוכה

על פי ההלכה, אם בניתם סוכה למען מצוות סוכה ואפילו זמן רב לפני החג, הרי שהיא כשרה. יחד עם זאת, אם היא נבנתה כבר בשנה שעברה לקראת סוכות הרי שההכנה הראשונה בטלה, אך אין המשמעות שצריך לפרקה אלא לחדש בה דבר מה, כמו למשל תוספת סכך על הקיים. מצד שני, אם לא בניתם אותה במפורש למען מצוות סוכה שלושים יום ומעלה לפני החג, ואפילו היא כשרה למצווה, הרי שעליכם לחדש בה דבר מה, ומאידך אם טרם חלפו שלושים יום עד החג הרי שאינכם צריכים לחדש בה דבר. חשוב לציין כי דברים אלו שרירים לגבי סוכות שנבנו לצורך הצללה, ולא למטרות אחרות כמו אחסון, ובמידה שהסוכה נבנתה למטרה שאינה הצללה הרי שיש להניח מחדש את הסכך ולהגביה אותה כדי להכשירה. מעבר לכך, הזמן הטוב ביותר לפי ההלכה הוא להתחיל לבנות את הסוכה כבר ביום שאחרי יום הכיפורים, אם כי ניתן להקימה גם בשאר הימים שקודמים לחג ואף בחול המועד, אך לא ביום טוב.

 

מהו גודל הסוכה המותר לפי ההלכה

על הסוכה להיות עשויה משלוש דפנות שעליהן יש סכך. הגודל המינימאלי של המבנה הוא 70X70 (אורך ורוחב) על פי הגישה החמירה או 56X56 על פי הגישה המקלה. מאידך, אין הגבלה על הגודל המקסימאלי של הסוכה. בנוסף, גובהה של הסוכה צריך להיות לפחות 80 ס"מ לפי הגישה המקלה ולכל היותר עד כ- 9.6 מטרים מהקרקעית שלה ועד הסכך.

 

למידע נוסף והזמנות

הסוכות שלנו עומדות בכל דרישות ההלכה וזכו לאישוריהם של גופים מוכרים ובולטים בישראל. ניתן להזמינן ביחד עם סכך כשר ואביזרים נלווים באמצעות אתר האינטרנט. כמו כן, באפשרותכם לקבל מידע נוסף ולבצע הזמנות על ידי פנייה אל סוכות הדר בטלפון 072-2133333.מאמרים מומלצים

סוכה כשרה
סוכה כשרה - לקט דינים השייכים לכשרות הסוכה
אופן עשיית הדפנות: הסוכה צריך שיהיו לה ג' דפנות, והלכה למשה מסיני שדופן שלישית אינה צריכה להיות מלאה אלא די שיהיה בה שיעור ז' טפחים, שהם 56 ס"מ (סוכה דף ו:). ועיין בש"ע (סימן תרל סעיפים ב-ה) שיש אפשרות לעשות הדופן השלישית אף פחות מז' טפחים, ע"י העמדת הדופן השלישית במרחק של פחות מג' טפחים מאחת הדפנות, אלא שיש בזה חילוקי דינים בין מצב שהסוכה עשויה באופן שיש לה ב' דפנות הסמוכות זו לזו (כצורת האות ר') לבין שעשויה באופן שב' דפנותיה הן זו כנגד זו כמבוי. ע"ש. ומ"מ כל שעושה הדופן השלישית בשיעור של ז' טפחים שלמים, כשרה בכל אופן בב' סוגי הסוכות הנ"ל, וכן באופן כזה אין צריך לעשות צורת הפתח כמבואר ברמ"א (שם סעיף ג).

שלח לחבר

שלח
ההודעה לחבר נשלחה בהצלחה